
Articles
-
1 month ago |
rp.pl | Anna Słojewska
Komisja Europejska przedstawiła w środę pakiet decyzji, których celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa UE. – Era dywidendy pokojowej już dawno minęła. Architektura bezpieczeństwa, na której polegaliśmy, nie może być już traktowana jako coś oczywistego. Musimy inwestować w obronność, wzmocnić nasze zdolności i przyjąć proaktywne podejście do bezpieczeństwa – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
-
1 month ago |
rp.pl | Anna Słojewska
Władimir Putin rozważa złożoną mu przez Donalda Trumpa ofertę zawarcia pokoju z Ukrainą. UE nie wierzy jednak w dobre intencje rosyjskiego przywódcy i chce wzmacniać wojskowo Ukrainę. Jest jednak problem: nie wszyscy są równie zdeterminowani. Bogatsi mają płacić więcej na Ukrainę – Jest szerokie polityczne poparcie (dla mojej inicjatywy – red.), i to jest dobre.
-
1 month ago |
parkiet.com | Anna Słojewska
Dla kontrastu amerykańskie cła na aluminium i stal inteligentne nie są. Bo nie przewidują żadnych wyjątków, ani dla krajów, ani dla produktów. I w znacznym stopniu uderzają też w amerykański przemysł. UE produkuje dużo stali specjalistycznej, potrzebnej choćby w amerykańskim przemyśle motoryzacyjnym, którego ożywienia chce prezydent Trump. Teraz ta stal będzie dla amerykańskich koncernów droższa. Wojna handlowa eskaluje. UE chce zmusić USA do negocjacji Co dalej?
-
1 month ago |
rp.pl | Anna Słojewska
Bruksela błyskawicznie odpowiada na 25-procentowe amerykańskie cła na stal i aluminium, które weszły w życie w nocy z wtorku na środę. Odmraża wartą 4,5 mld euro listę karnych ceł na produkty amerykańskie, która wejdzie w życie od kwietnia. I przedstawia znacznie dłuższą, wartą 21 mld euro, listę kolejnych produktów do konsultacji z biznesem i państwami członkowskimi, do wprowadzenia w połowie kwietnia.
-
1 month ago |
rp.pl | Anna Słojewska
Te propozycje KE dotyczące finansowania obronności nie wymagają jednomyślności, nie grozi im więc weto Viktora Orbana. Być może dlatego węgierski przywódca od razu ogłosił, że nie ma nic przeciwko dozbrajaniu Europy. Ale zdecydowanie przeciwstawia się wspólnym wydatkom na zbrojenie Ukrainy, które z kolei takiej jednomyślności podlegają. Państwa członkowskie mogą oczywiście pomagać Ukrainie z własnych środków, w tym tych uwolnionych dzięki złagodzeniu dyscypliny fiskalnej.
Try JournoFinder For Free
Search and contact over 1M+ journalist profiles, browse 100M+ articles, and unlock powerful PR tools.
Start Your 7-Day Free Trial →