
Jerzy Haszczyński
Foreign Editor at Rzeczpospolita
Dziennikarz/ Foreign Editor @rzeczpospolita Foto: Kuba Kamiński
Articles
-
1 week ago |
rp.pl | Jerzy Haszczyński
Ocena rządów Kohla, Schrödera i Merkel się dramatycznie zmieniła. Co będzie z Scholzem? Całą trójkę dotknęła jednak kanclerska klątwa. Kohl stał się symbolem korupcji. Afera „czarnych kas”, z którą nie chciał się rozliczyć, przyćmiła jego zasługi, w czym dużą rolę odegrała Angela Merkel, wbijając swojemu mentorowi zardzewiały nóż w plecy.
-
1 week ago |
rp.pl | Jerzy Haszczyński
Szybciej niż inni dostrzegł, że Izrael osuwa się na prawo, że lewica „kultywująca dawne ideały, takie jak prawda i etyczny wymiar polityki”, zanika. Teraz prawie jej nie ma. W 2005 roku wspominał o lękach związanych ze spodziewanym powrotem Beniamina Netanjahu do przewodzenia izraelską prawicą. Co chwilę później stało się faktem, a na stanowisko premiera Netanjahu powrócił w 2009 roku i jest nim, z krótką przerwą, do dzisiaj. Stawał się po drodze coraz większym radykałem.
-
1 week ago |
rp.pl | Jerzy Haszczyński
Jaki jest cel Iranu w negocjacjach z USA, rozpoczętych w sobotę w Omanie? Reza Nasri: Jest spójny z jego stanowiskiem podczas negocjacji JCPOA [porozumienie nuklearne zawarte z Iranem w 2015 roku, z którego Donald Trump wyprowadził Amerykę podczas pierwszej kadencji – red.]. Chodzi o potwierdzenie pokojowego charakteru programu nuklearnego w zamian za złagodzenie sankcji i normalizację stosunków gospodarczych i handlowych.
-
1 week ago |
rp.pl | Jerzy Haszczyński
Negocjacje Stanów Zjednoczonych z Iranem, państw, które od 45 lat nie utrzymują stosunków, zapowiedział nieoczekiwanie w ostatni poniedziałek Donald Trump. Stało się to podczas wizyty w Białym Domu izraelskiego premiera Beniamina Netanjahu. Bo to kwestia kluczowa właśnie dla Izraela, uważającego Iran za największe zagrożenie. I gotowego do ewentualnego ataku. Trump już zaraz po inauguracji wielokrotnie wspominał o Iranie. Grożąc mu zniszczeniem albo zapowiadając świetlaną przyszłość.
-
2 weeks ago |
rp.pl | Jerzy Haszczyński
Od przyśpieszonych wyborów do Bundestagu upłynęło niewiele ponad sześć tygodni. I już jest umowa koalicyjna wynegocjowana przez ich zwycięzcę, chadecką CDU/CSU, i socjaldemokratyczną SPD, która była trzecia. „Już” - jak na niemieckie standardy, tworzenie rządu ciągnie się tam i trzy miesiące. Jak Donald Trump wpłynął na tworzenie nowego niemieckiego rządu?
Try JournoFinder For Free
Search and contact over 1M+ journalist profiles, browse 100M+ articles, and unlock powerful PR tools.
Start Your 7-Day Free Trial →X (formerly Twitter)
- Followers
- 17K
- Tweets
- 13K
- DMs Open
- Yes

Długie, ale bardzo ciekawe. Dawno politycy mnie tak nie zaskoczyli. Muszę to przemyśleć

Było pod wiatr i nieco śnieżnie. Teraz już łatwiej https://t.co/AdpiPztPfk

RT @JHaszczynski: Umowa koalicyjna w Niemczech. Friedrich Merz jako zajączek wielkanocny Najważniejsze partie głównego nurtu dogadały się…